Ми використовуємо файли сookie, щоб персоналізовати контент.
Жовчнокам'яна хвороба
Лікування жовчнокам'яної хвороби - тільки оперативне! Спроби так званого "розчинення" конкрементів препаратами урсодезоксихолевої кислоти є вкрай небезпечними розвитком таких ускладнень як механічна жовтяниця. "Золотим стандартом" в лікуванні жовчнокам'яної хвороби є лапароскопічна холецистектомія

Визначення захворювання, етіологія та види жовчних конкрементів

Жовчнокам'яна хвороба – це захворювання, при якому в результаті порушення метаболізму холестерину і жовчних кислот, порушення пасажу жовчі в дванадцятипалу кишку і приєднання інфекції в жовчному міхурі та/або в жовчних протоках утворюються конкременти (камені).
Залежно від хімічного складу виділяють холестеринові, пігментні та змішані жовчні камені
Холестеринові камені - складаються виключно із холестерину, вони білого або жовтуватого кольору, як правило, поодинокі.
Пігментні камені - складаються із жовчного пігменту - білірубіну, вони чорного кольору із зеленуватим відтінком, як правило, вони дрібних розмірів і жовчному міхурі знаходяться у великій кількості.
Змішані камені – зустрічаються найбільш часто. Вони складаються із холестеринового ядра і додатку солей кальцію. Колір їх різноманітний: бурий, білий, зелений. Їх розмір і кількість можуть бути різноманітними.
Клінічна картина хронічного перебігу жовчнокам'яної хвороби
1
Напади болю та відчуття дискомфорту в правому підребер'ї. Як правило, напад болей може спровокувати надмірне вживання жирної їжі. Біль часто іррадіює в праве плече, шию, праву лопатку. Описані випадки порушень ритму серця на фоні таких болів (холецистокардіальний рефлекс Боткіна)
2
Відчуття «тяжкості» в правому підребер'ї після вживання жирної їжі
3
Відчуття "гіркоти" у роті
4
Висипання на шкірі як результат хронічного порушення пасажу жовчі
5
Болі у верхніх відділах живота в результаті виникнення рефлюкс-гастриту
6
Можливі часті епізоди алергічних реакцій
Клінічна картина гострого перебігу жовчнокам'яної хвороби
1
Виражений та інтенсивний біль у правому підребер'ї, який, як правило виникає на тлі повного благополуччя. Біль спочатку переймоподібний, потім стає постійним, із періодичним посиленням
2
Блювота, яка посилюється з болем
3
Здуття живота, тяжкість відходження газів
4
Підвищення температури тіла
5
Пожовтіння склер, шкіри та слизових оболонок, інтенсивність якої залежить від прогресування захворювання
Лікування жовчнокам'яної хвороби
Лікування жовчнокам'яної хвороби - тільки оперативне! Спроби так званого "розчинення" конкрементів препаратами урсодезоксихолевої кислоти є вкрай небезпечними розвитком таких ускладнень як механічна жовтяниця. "Золотим стандартом" в лікуванні жовчнокам'яної хвороби є лапароскопічна холецистектомія.
Покази для проведення лапароскопічної холецистектомії
1
Калькульозний холецистит в гострій та хронічній формах
2
Холестероз оболонок жовчного міхура
3
Поліпоз жовчного міхура
4
Рак жовчного міхура (лапароскопічна холецистектомія доповнюється резекцією 4-го сегмента печінки та лімфодисекцією гепатодуоденальної зв'язки)
Лапароскопічне видалення жовчного міхура відбувається в кілька єтапів:
1
Введення анестезії
2
Встановлення в черевну порожнину спеціальної голки Вереша, через яку вводиться вуглекислий газ, який поліпшує візуалізацію та створює робочий простір
3
Протягом 1 см робляться розріз шкіри, в який вводиться лапароскоп із відеокамерою
4
Встановлення додаткових портів для "робочих" інструментів
5
Протока жовчного міхура та його артерія виділяються, кліпуються та перетинаються
6
Підвищене Виділення жовчного міхура із ложа печінки
7
Видалення органу із черевної порожнини
8
Накладення косметичних швів
Слід зазначити, що дану операцію набагато простіше та безпечніше виконувати як для хірурга, так і для пацієнта в "холодному періоді", і в плановому порядку, так як, в такому випадку легше виконати необхідні критерії "безпечного вигляду" при лапароскопічній холецистектомії, відомого під назвою – "critical view safety cholecystectomy"- «критичний безпечний вигляд лапароскопічної холецистектомії»
Також слід зазначити, що гепатодуоденальна зона характеризується надзвичайно варіабельною анатомією, як жовчних шляхів, так і судин. Це вимагає від хірурга прицезійної техніки виконання операції та фундаментальних знань варіантної анатомії, що дозволяє виконати дане оперативне втручання безпечно для пацієнта
При бажанні пацієнта лапароскопічне видалення жовчного міхура можна виконати тільки через один доступ в пупку, так звана "SILS холецистектомія"
Детальніше про однопортову лапароскопічну хірургію (SILS) написано у відповідному розділі сайту
Реабілітація після лапароскопічної холецистектомії
  • Строки госпіталізації – один післяопераційний день
  • Активізація пацієнта в день операції
  • Обмеження фізичних навантажень на 1,5 міс
  • Мінімальний больовий синдром
  • Дієта на 1,5 міс

Запис на безкоштовну консультацію

Напишіть або зателефонуйте нам, ми будемо раді дати консультації з питань, що цікавлять, або записати Вас до нас на прийом

Останні новини клініки
В даному розділі сайту Ви знайдете корисну інформацію про сучасну медицину, корисні новини та статті від нашого центру лапороскопічної хірургії HARMONIC!