Ми використовуємо файли сookie, щоб персоналізовати контент.
гідроцеле (водянка яєчка)
Діагностика водянки яєчка полягає в оцінці клінічної картини, даних анамнезу, фізикального обстеження, даних лабораторних та інструментальних досліджень.

Що таке гідроцеле (водянка яєчка)?

Гідроцеле або водянка яєчка — це патологія, пов'язана зі скупченням рідини між оболонками яєчка і подальшим збільшенням обсягу порожнини мошонки.
У дітей гідроцеле часто сполучається з фунікулоцеле (водянка сім'яного канатика). Розвиток захворювання пов'язаний з порушенням інволюції вагінального відростка очеревини та сім'яного канатика.
Типологія захворювання
Водянку яєчка можна класифікувати за походженням і гостротою захворювання.
За генезисом гідроцеле може бути вродженою або набутою хворобою.
За ступенем закриття вагінального відростка очеревини серед вроджених водянок яєчка виділяють: водянку сім'яного канатика, що сполучається; водянку оболонок яєчка і сім'яного канатика, що сполучається; кісту сім'яного канатика.
Залежно від етіологічної складової виділяють водянку яєчка:
1
Запальну
2
Посттравматичну
3
Лімфостатичну
4
Ятрогенну
Патологія може вражати одне яєчко або обидва. Залежно від цього розрізняють одностороннє або двостороннє гідроцеле.
Етіологія і механізм розвитку
Причини розвитку водянки яєчка у дітей різних вікових категорій і у дорослих різні. У маленьких дітей формування гідроцеле пов'язано з порушеннями під час утворення та облітерації вагінального відростка під час внутрішньоутробного розвитку.
У механізмі розвитку гідроцеле основну роль грає скупчення рідини в порожнині незакритого вагінального відростка очеревини.
Фактори, що перешкоджають відтоку рідини:
1
Сполучення з черевною порожниною
2
Недостатній розвиток лімфатичних вузлів і судин в паховій області
3
Зниження абсорбційної функції стінки вагінального відростка
У дітей виявляються характерні ознаки водянки яєчка: яєчко збільшується в розмірах, в ньому накопичується рідина та утворюється набряк.
У деяких дітей зі зростанням, дозріванням системи лімфообігу і мікроциркуляції, в результаті закриття вагінального відростка водянка яєчка поступово зменшується і зникає.
Причини водянки яєчка у дітей старшого віку та у дорослих:
1
Вроджена патологія розвитку статевих органів
2
Запальні та інфекційні процеси
3
Травма
4
Варикоцеле
5
Пухлина
6
Ускладнення після трансплантації нирок
7
Серцево-судинна недостатність
8
Ускладнення після важких захворювань
У розвитку гідроцеле яєчка велику роль відіграє порушення функціонування лімфатичної системи яєчка і його структур, що виникло в результаті перенесених оперативних втручань (з приводу різних новоутворень, видалення грижі або варикоцеле).
Клінічні прояви
Основна скарга пацієнтів з водянкою яєчка полягає в зміні розміру яєчка. При цьому можна спостерігати як одностороннє, так і двостороннє збільшення мошонки. Зміна обсягу не є постійним явищем і може змінюватися протягом дня, при фізичному навантаженні, після прийому деяких лікарських препаратів тощо.
Симптоми водянки яєчка:
  • Здуття й збільшення мошонки в обсязі
  • Дискомфорт при сечовипусканні
  • Занепокоєння
  • Інтоксикація організму
  • Біль в паховій області й/ або мошонці
  • Незручність при ходьбі
  • Статеві розлади
Ускладнення
  • Хронічне гідроцеле веде до порушень сперматогенезу і розвитку чоловічого безпліддя. Напружена водянка яєчка викликає порушення кровообігу в яєчку і мошонці з подальшою його атрофією. На тлі захворювання може розвинутися пахова або пахово-мошоночна грижа.
Діагностика
  • Діагностика водянки яєчка полягає в оцінці клінічної картини, даних анамнезу, фізикального обстеження, даних лабораторних та інструментальних досліджень.
Лабораторні методи дослідження:
  • Загальний аналіз крові
  • Коагулограма
  • загальний аналіз сечі
  • Біохімічний аналіз крові
  • Група крові та Rh-фактор
При фізикальному обстеженні лікар-уролог особливу увагу звертає на збільшення розмірів, зміну форми й консистенції мошонки.
Основні інструментальні методи діагностики водянки яєчка:
1
Трансілюмінація або діафаноскопія
2
УЗД мошонки й пахової області
У стаціонарі при підготовці до операції уролог може призначити ЕКГ, консультації окремих вузьких фахівців. Вибір додаткових методів дослідження залежить від віку пацієнта, наявності супутніх захворювань і загального стану організму.
Диференціальна діагностика водянки яєчка проводиться з паховою грижею (в тому числі, з тою, що має ущемлення), з новоутвореннями мошонки і яєчка.
Лікування
У дітей перших двох років життя з діагнозом "водянка яєчка" проводиться вичікувальна терапія.
Консервативне лікування показано при реактивній водянці яєчка, що виникає при гострому орхіті, епідидиміті, алергічному набряку мошонки. Терапевтичні заходи включають антибактеріальне і десенсибілізуюче лікування, носіння суспензорія і спокій.
Для дітей від 2 років і дорослим рекомендовано оперативне лікування водянки яєчка. Наразі, це єдиний ефективний метод лікування гідроцеле.
Методи хірургічного лікування водянки яєчка:
  • Операція Росса
  • Операція Бергмана
  • Методика Вінкельмана
  • Операція Лорда
  • Лапароскопічна операція
Операція проводиться під загальним наркозом або місцевою анестезією в поєднанні з провідниковою. Вибір наркозу багато в чому залежить від віку пацієнта, важкості патологічного процесу, наявності супутніх захворювань тощо.
У післяопераційний період рекомендований спокій з обмеженням фізичної активності на 1-2 тижні. Після операцій з приводу значних за обсягом гідроцеле потрібно носіння підтримуючого суспензорія, прийом протизапальних і знеболювальних препаратів. Душ і ванну можна прийняти не раніше, ніж через 1-2 доби після операції.
Контроль виліковності
Протягом року після операції з приводу гідроцеле яєчка показано диспансерне спостереження. Перший огляд уролог проводить через 7-10 днів після хірургічного втручання, другий — через 1-3 місяці й далі — через півроку і рік. Через 6 і 12 місяців після операції показано ультразвукове обстеження органів мошонки.
Профілактика
Уникнути неприємних наслідків водянки яєчка можна, якщо уникати травм, запальних і інфекційних захворювань статевих органів. Важливо відразу звернутися до уролога при наявності гіперемії, болю, набряклості мошонки.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Запис на безкоштовну консультацію

Напишіть або зателефонуйте нам, ми будемо раді дати консультації з питань, що цікавлять, або записати Вас до нас на прийом

Останні новини клініки
В даному розділі сайту Ви знайдете корисну інформацію про сучасну медицину, корисні новини та статті від нашого центру лапороскопічної хірургії HARMONIC!