Ми використовуємо файли сookie, щоб персоналізовати контент.
варикоцеле
Симптоми варикоцеле виявляються слабо, не чітко. Первинне захворювання урологи виявляють, як правило, при профілактичних оглядах.

Лікування варикоцеле

Варикоцеле — це небезпечне урологічне захворювання, для якого характерно розширення вен сім'яного канатика (гроноподібного сплетення). Доведено, що до 40% чоловіків, у яких діагностують безпліддя, вже мають в анамнезі варикоцеле.
Типи варикоцеле за ступенями тяжкості захворювання
  • I ступінь. Варикозне розширення вен яєчка виявляється тільки при физикальній діагностиці та напруженні пацієнта у вертикальному положенні тіла.
  • II ступінь. Розширені вени пальпуються в горизонтальному й у вертикальному положенні, консистенція та розміри яєчка не змінені.
  • III ступінь. Виражене розширення вен сім'яного канатика, зміна консистенції та розмірів яєчка, симптом "дощових черв'яків" (органи мошонки збільшені, є покручені вени — визначається шляхом пальпації), зміни спермограми.
Ще існує, так звана, 0 ступінь, коли пальпаторно варикоцеле виявити не можна. На цій стадії розвитку, захворювання виявляється тільки випадково або при цілеспрямованій перевірці наявності даної проблеми (якщо є генетична схильність) шляхом проведення інструментальних досліджень — доплерографія, УЗД.
Найчастіше, у дітей варикоцеле ідіопатичне (первинне) та лівостороннє. У дорослих чоловіків це — вторинна патологія. Як правило, діагностується варикоцеле лівого яєчка. Правостороннє або двобічне ураження яєчок утворюється дуже рідко.
Причини виникнення та умови розвитку хвороби
Етіологія та патогенез варикоцеле викликають численні суперечки. Існує чимало теорій, які намагаються пояснити причини виникнення захворювання і його рецидивів.
Причини варикоцеле:
1
Вроджена відсутність клапанів у яєчковій вені або їх недостатність
2
Анатомічні аномалії (наприклад, впадання під прямим кутом лівої внутрішньої яєчкової вени в ліву ниркову вену, що викликає розвиток лівостороннього варикоцеле)
3
Слабкість венозних стінок і кремастера
4
Венозний рефлюкс
5
Особливості формування нижньої порожнистої вени та її гілок при розвитку людського ембріона
6
Аномальний розвиток правобічної системи кровопостачання яєчка
7
Хронічне переповнення кров'ю судин статевих органів (найчастіше, виникає при надмірному захопленні юнаками мастурбацією)
8
Деякі патологічні стани (опущення нирки, звуження ниркової артерії, фістульна венозна гіпертензія та ін.)
Розвиток вторинного варикоцеле, як правило, вказує на наявність новоутворень в заочеревинному просторі, в нирках, порожнині малого таза.
Клінічні прояви варикоцеле:
Симптоми варикоцеле виявляються слабо, не чітко. Первинне захворювання урологи виявляють, як правило, при профілактичних оглядах.
Ознаки варикоцеле:
  • Опущення однієї половини мошонки
  • Збільшення мошонки
  • Тягнучі болі, дискомфорт в мошонці, яєчках і паховій області, які посилюються при ходьбі та статевому збудженні
  • Зменшення яєчка
Тривале поточне захворювання викликає несприятливі наслідки варикоцеле:
  • Простатит
  • Інфертильність
  • Порушення в процесах розвитку сперматозоїдів і еякуляції
У важких і запущених випадках мошонка, яка відвисла, заважає ходьбі, пацієнти відзначають сильний постійний біль.
Постановка діагнозу варикоцеле:
Діагностика варикоцеле проводиться на підставі даних анамнезу, огляду та фізикального обстеження пацієнта. При зборі анамнезу особлива увага приділяється давності симптомів варикоцеле, наявності травм поперекової області. Обмацування дозволяє визначити наявність варикозного розширення вен сім'яного канатика, консистенцію та розміри яєчок, ступінь і характер варикоцеле.
В діагностиці варикоцеле значне місце відведено УЗД органів малого тазу з доплероскопією.
Додаткові інструментальні дослідження варикоцеле:
1
Антеградна венографія
2
Трансскротальна тестікулофлебографія
3
Ретроградна нирково-яєчкова венографія
Лікування варикоцеле:
На ранніх стадіях розвитку захворювання можливе лікування варикоцеле без операції. При виборі схеми лікування важливе місце займають причини розвитку патології та вираженість симптомів. При відсутності яскраво виражених хворобливих відчуттів достатня міра — носіння спеціальної підтримувальної пов'язки, симптоматичне лікування, лікувальна фізкультура, вітамінотерапія тощо.
Хірургічне лікування варикоцеле показано при III ступені тяжкості патологічного процесу. Операція проводиться в урологічному стаціонарі. Способи та методи хірургії залежать від віку пацієнта, ступені тяжкості патології, наявності супутніх хвороб та ін.
Варикоцеле операції. Види втручань:
  • Операція за Іваніссевічем — резекція ділянки лівої яєчкової вени з перев'язкою проксимальної та дистальної ділянки
  • Склерозування судин
  • Операція Мармара — мікрохірургічна варікоцелектомія з підпаховим доступом
  • Операції накладення судинних анастомозів
  • Мікрохірургічна реваскуляризація — мікросудинна операція, що відновлює природний потік крові за яєчковою веною
  • Лікувальна лапароскопія
  • рентгенендоваскулярне видалення — операції, що проводяться на кровоносних судинах черезшкірним доступом під контролем методів променевої візуалізації
Профілактика
Специфічна профілактика варикоцеле не передбачена в силу того, що захворювання найчастіше розвивається в результаті анатомічних особливостей або спадкової схильності.
Урологи й андрологи рекомендують всім юнакам по завершенні періоду статевого дозрівання (17-19 років) пройти обстеження у фахівців з обов'язковим УЗД урологічного комплексу.
Для запобігання розвитку вторинного варикоцеле всім чоловікам важливо періодично відвідувати фахівця для профілактичного лікарського огляду, систематично проводити самостійний огляд статевих органів на предмет появи змінених кровоносних судин, утворення різного роду ущільнень.
Усунути застійні явища в органах малого таза допоможуть:
1
Адекватні фізичні навантаження, що виключають перенапруження
2
Нормалізація роботи шлунково-кишкового тракту
3
Регулярний секс
4
Відмова від куріння й алкоголю тощо.
Питання і відповідь
Імовірність зачаття при варикоцеле 3 ступеня істотно знижується внаслідок порушення сперматогенезу в результаті змін терморегуляції області мошонки на тлі варикозного розширення вен. Цей стан дестабілізує процес вироблення сперматозоїдів, негативно позначається на їхній рухливості й інших характеристиках. Проведене оперативне лікування не завжди відновлює здатність зачаття природним шляхом. У таких випадках проводиться біопсія тканин яєчка та подальше дослідження біоптату для виявлення життєздатних сперматозоїдів, яких можна застосувати для процедури ЕКЗ.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Запис на безкоштовну консультацію

Напишіть або зателефонуйте нам, ми будемо раді дати консультації з питань, що цікавлять, або записати Вас до нас на прийом

Останні новини клініки
В даному розділі сайту Ви знайдете корисну інформацію про сучасну медицину, корисні новини та статті від нашого центру лапороскопічної хірургії HARMONIC!